Големина на стомакот во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by Nespretna » 23 Aug 2012, 13:52

ДавидКјара штом така ти рекол чичко доктор, ти уживкај си! А јас знаеш ли од кога чекав да ми се познава вака мешето, се надевам дека и ти ја имала истата желба, па ете порано ти се исполнила dance

Штом се е во ред, останува да се радуваш и да си уживаш!!! Поздрав

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by ELIANA » 23 Aug 2012, 15:23

Еве го моето меше, во првата бременост во 38 недела, и во втората бременост во 39 недела (smile)
http://i50.tinypic.com/30t4f7k.jpghttp://i50.tinypic.com/10wofpf.jpg

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by bubace » 23 Aug 2012, 17:09

Елиана убави мешенца си имала...сигурно и убави бебиња (smile)
Давидкјара, ај пушти ја таа стара вештерка што ти тропала таму у парк...не ги слушај тие злобни коментари од неписмени женишта...таа кога била трудна знаела дали има отоци и сол и шеќер у неа...глупача...Битно тебе ти е убав мешко, и отоци сите имаме кој поише кој помалце. Ќе намалиш со сол и вода у комбинација и ќе си биде добро. А ова со гушењево... ц ц ц ц ц...каде ли им текнуваа вакви работи. Мајка ми вика дека од отоци неможела нозете да ги спои и кондури да облече, во рацете како боксер била, во лицето исто...па што ни фали на мене и на сестра ми...? По 4 и нешто кила сме родени. А отоците си стојат кај што им е место, нема во стомак да отидат... ХОРОР Е ОВА НАРОДОВ ГЛУПАВ

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by davidkjara » 23 Aug 2012, 17:51

Fala ti Bubace kako sto sum krupna veke neznam na prostiov narod do koga ke mu kazuvam deka takva bremenost imam ija bi sakala koga ke sum petti da licam na petti no taka treba da bide eve i majka mi bila ista kako mene ni konduri nisto papuci i fustani pa po 2 meseci na sliki ne se primetila deka se porodila otocite se voda i lesnoi pagaat no FAKT e mnogu e tesko i bolno da ne e maz mi da me masira ke zbesnam od bolki site mislaat a mnogu jades jadam no ne do tolku i sepak apetitot mi e zasilen i ne povrakam voopsto ke se izdrzi se fala ti Bubace te (bu) me (l2) pozdravce pisi vo trudnicki muabeti kako si ti neli imase problemi na rab i so krvarenje izvini ako te pomesav

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by Nespretna » 23 Aug 2012, 19:19

Елиана, колку убави мешенца, уф, уф, мерак ме фати.... Мазни, тркалезни. Пу, пу, пу... А јас се се токмам секој месец да си го сликам мешето, ама никако да почнам. Сакам да видам како расте... Ама... Тоа е немукает :)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by bubace » 24 Aug 2012, 01:29

davidkjara wrote:Fala ti Bubace kako sto sum krupna veke neznam na prostiov narod do koga ke mu kazuvam deka takva bremenost imam ija bi sakala koga ke sum petti da licam na petti no taka treba da bide eve i majka mi bila ista kako mene ni konduri nisto papuci i fustani pa po 2 meseci na sliki ne se primetila deka se porodila otocite se voda i lesnoi pagaat no FAKT e mnogu e tesko i bolno da ne e maz mi da me masira ke zbesnam od bolki site mislaat a mnogu jades jadam no ne do tolku i sepak apetitot mi e zasilen i ne povrakam voopsto ke se izdrzi se fala ti Bubace te (bu) me (l2) pozdravce pisi vo trudnicki muabeti kako si ti neli imase problemi na rab i so krvarenje izvini ako te pomesav
Ич немај гајле, ти гледај тебе да ти е добро,а за рекла-казала да не ти е гајле. Почесто масажи на нозете, и кога ќе легнеш на повисоко качи ги, мене многу ми помага, како да почнува дури тогаш да ми циркулира крвта.
Инаку,да јас сум таа со проблемите со крварења и со работа (laugh1) . Крварења сега за сега (фала богу) нема, а на работа сум од септември со децата :-)
Поздрав

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2013, 12:50

Видов една слика, многу ми беше интересна, па сакав да ја споделам (smile)

http://i50.tinypic.com/2ziarlx.jpg

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by SMESKO » 05 Jun 2014, 13:19

Јас отсекогаш си имав стома4е и сега е изразено иако сум 3 месец (t3) .
Дури и случката в4ера што ми се случи ме изнасмеа.За сега не му имаме кажано на свекор ми и бабата,девер ми знае,в4ера си идам од Бт застанав на продавница и продава4ката ми е комшивка и има посвоено чупе,правиме муабет со женава и иди чупето и ми вика што си ти толку дебела,да не имаш нешто во стомачето а има само 6 години (rolll) (rolll) (rolll) никој не знае а тоа ме издаде (rolll) (rolll) (rolll)
Здравје да помини 13 недела да влезам во 4 месец и ќе им кажиме,иако мислам дека свекор ми знае уште ко гледа дека не јадам сва и свашта (laugh1)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by sweety » 17 Jun 2015, 18:04

Јас имам мало меше , значи не ми се ни познава дека сум (t3) ако носам тесна маичка се познава а наутро кога станам еотен минимално меше, гледам некој што имаат пишувано дека веќе им се познава , има ли место за грижа , а веќе сум 15+2

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Големина на стомакот во бременоста

Post by ivvi<3 » 17 Jun 2015, 18:09

Свити, исто како тебе бев и јас. 2 недели пред 9-ти една докторка мислеше дека сум во 5-ти месец :) Си заминав дома со плачење. Стомакот зависи од конституција, нема некое правило колкав треба да биде, барем така ми кажа докторката која ме породуваше. Уживај си и не се оптеретувај :)

Одговори

Return to “Бременост”