Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 14 Oct 2014, 12:47

Do dusa,ovie dva dena go prespivam celo utro,se budam okolu pladne,dali i toa ima vrska ne znam...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 14 Oct 2014, 14:47

Jas imav on i off denovi so macninite, da kazeme dva-tri dena so poslab intenzitet pa posle eden den koga ke me fatea silno, nisto ne mi se pravese. Eve i prethodnite nekolku dena bev super, skoro i da gi nemav (i jas se uplasiv kako tebe da ne nesto ne e v red), a denes ete gi nazad so polna parea.

Da cues se ubavo utre na pregledot. (bu)

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 14 Oct 2014, 22:46

Ti blagodaram najjjnajmnogu!

vesna007
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 30 Oct 2014, 11:40

Re: Мачнини во бременоста

Post by vesna007 » 31 Oct 2014, 10:16

Јас сум нова. Ги читав сите ... па и јас да се пожалам. Многу ми е лошо, ама многу.
Не знам дали е поради тоа што имам 39 години, или поради големата доза на Dabroston. Викаат колку повеќе хормони за зачувување на бебето толку полошо. Али немам спиено 2 недели, дење ми е постојано лошо. На моменти болката во желудникот ми е толку голема, ми се плаче.

Пробувам со се што ке најдам. Солени бадеми, дури и нив ги повратив. Геврек, од него ми е 30 мин добро. Чај од нане, ... неутрално. Јогурт, така така. Се ми е грозно.

Помагајте со совети. Неиздржливо е. Знам дека е за убаво. Мора да издржам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 31 Oct 2014, 14:20

Оф, да знам како да ти помогнам...и мене ми беше лошо по цел ден, и на празен и на полн желудник, само што се спречував да не повратам поради лековите што ги примав.
Зошто не побараш да ти го сменат Дабростонот со Утрогестан кој се става вагинално? Може до него е. Пробај да јадеш повеќе помали оброци на кратки временски интервали за да не го оставаш желудникот празен ниту пак да го преполнуваш. И јади тоа што можеш и што не ти ствара проблем. На пример јас никако не можев првите три месеци да јадам црн леб, само бел јадев и двопек. Бебето си го зема тоа што му треба од резервите на мајката во тој период, така ми кажа докторот, не се секирај. По јадење не лежи, раздвижувај се за да не ти е мачно. На некои читам им помагала вода со лимон, кај мене немаше ефект. Некаде 16-17 недела ми поминаа иако по оброци се уште ми е тешко.

Ако навистина многу повраќаш, консултирај се со лекар за да не дојде до дехидратација. Се најдобро

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 11 Nov 2014, 14:56

Te razbiram...mene nisto ne mi pomagase...sega sum 11ta nedela i se mnozat denovite koi mi e podobro...iako periodov jadam samo peceni lebcinja so zdenka,so abc sir...menito mi e...:))no toa e.koja nedela si?
Jas utrogestan gi piev i mi bese mn loso pa gi stavam vaginalno.razgovaraj so ginekologot za toa.i se ke se zaboravi,na pocetokot i jas bev uzasssss

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by WhiteRose » 05 Dec 2014, 20:15

Devojki i jas da si kazam... osma nedela sum i dosega se trpese ama od sega mi se gladi po cel den, ne povrakam inaku, kiselini imam i zeludniot me boli, jadam lebesti raboti i ovoshje, meso i zelencuk ne mozam da smislam, omileni mi se jogurtot i sirenjeto vo kombinacija so leb i ovesni snegulki i toa e toa. Inaku i mnogu mi e maka kako usporena snimka sum, kako nekoe babe se osekam :D. Se nadevam uste nekoja nedela ke pominat ovie maka pa ke si uzivkame poveke dance

Gi citav vasite iskustva pa ke probam nesto od sovetite. Srekna sum sto ve imam. Blagodaram (grupna-gushka)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Branka » 07 Jan 2015, 00:55

Jas ne sum bremena ali planiram bremenost. Sakam da vi se priklucam na temava posto uste sega si znam deka ke povrakam i ke mi se gadi od se zivo i divo posto zeludnikov mi e tolku osetliv vo posledno vreme od se mi se gadi :( A kasnam nesto mi se povraka i dobivam i tahikardija istovremeno. Uzas ne se izdrzuva veke ova mi e sekojdnevie.

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by WhiteRose » 09 Jan 2015, 23:02

Branka wrote:Jas ne sum bremena ali planiram bremenost. Sakam da vi se priklucam na temava posto uste sega si znam deka ke povrakam i ke mi se gadi od se zivo i divo posto zeludnikov mi e tolku osetliv vo posledno vreme od se mi se gadi :( A kasnam nesto mi se povraka i dobivam i tahikardija istovremeno. Uzas ne se izdrzuva veke ova mi e sekojdnevie.
Драга Бранка, немој да си предвреме негативна, колку и да ти е осетлив желудникот не значи дека во бременоста ќе имаш проблеми. Сега проблемите со анксиозноста ти го дразнат желудникот а тоа може и да исчезне во бременоста. И нешто најбитно во бременоста се е поинаку или обратно (smile). Со сопругот се зезаме и викаме - Ти, не си ти, кога си трудна - затоа што мене сега се ми е обратно од кога не бев бремена. Порано ич не бев по спиењето, сега спијам по 12 сати. Многу обожавав да готвам, па два месеца сега немам скоро ништо зготвено. Тоа што јадев порано сега не сакам да видам, а тоа што не сакав, сега јадам. Не мисли на ништо, уживај и очекувај си bfp . Како и да е бременоста е една голема авантура во која од кога ќе си ги земиме бебенцата во раце ќе заборавиме на лошите работи сигурно.Поздрав и ти посакувам (t3) од срце.

П.С Мачнините ме убиваат, од болката на зелудникот со осекам како да сум болна, но се ќе помине, и вреди за она што следи! dance

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Branka » 10 Jan 2015, 18:08

WhiteRose znam deka macninite mi se kombinacija od anksioznosta i plus od terapijata. Poveke mi e na nervna baza vo pravo si :) Se nadevam deka koga ke zabremenam se ke bide poinaku. Ama ajde neka dojde i toa ne mi se ceka veke :(( Maz mi nema ispitano spermogram i za toa se sekiram kako ke bidat rez sledniot mesec. Ako treba i on da se leci pak ke gubime vreme za bebe. Ti posakuvam ubava i lesna bremenost :)

Одговори

Return to “Бременост”