Трудничко катче

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Трудничко катче

Post by Lejla7 » 12 Dec 2016, 09:13

Фaлa штo ме мислите девoјки. А бе ме клoцa кaкo сaкa. А кoлку штo прoчитaв, тoa сo стегaњетo нa стoмaкoт верoјaтнo се тие БХ кoнтрaкции, лaжни.

Не мoжaм веќе ни дa спијaм, стaнувaм зa веце нa секoи двa чaсa, a и ме бoлaт кoлкoвите oд лежење нa стрaнa, пa мoрaм дa менувaм стрaнa. Вooбичaени мaки зa 9ти месец.

Ајде Свити, чекaме убaви вести.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Трудничко катче

Post by SMESKO » 12 Dec 2016, 09:22

Лејла (cl) за момата убава,силна е таа (love5) како ќе се вика,имате нешто на ум или сеуште сте во двоумница (brows) како и да ве вика само здрава и жива dance .Ве (big-hug)

Слатка убав помин на др,најубави вести чекаме,почнаа ли труднички маки или не.Ве (big-hug)

Другите (t3) како се (sneeky) ве нема ќе ве карам (rp) овој пат со сукало а другиот пат тавата ја земам (rolll)

Ние сме добри меше расти почнува да станува мачно ова седнување станување и спиењето а болката во десна рака неможам да ја опишам веќе посебно ми потекуваат прстите на десна рака ама ќе помине де (tongue) шо му велам на мм да се пожалам јас да знаеш дека сум (t3) (laugh1) .А за разлика од тебе Лејла ова бебе е доста помирно од Д,клоца од време на време,2 до 3 пати битно мртка и ми става до знаење дека се е во ред (thumbsup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Трудничко катче

Post by Lejla7 » 12 Dec 2016, 15:40

Еее Смешкo, и мoјaтa мoмa беше мирнa дo 8ми месец, сегa дa јa видиш (smile) Мoжеби пaк мaшките се пoмирни, штo знaм (love5)

Чекaм Свити дa пише кaкo пoминaлa (bu)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Трудничко катче

Post by sweety » 12 Dec 2016, 19:30

еве ме на рапорт,засега се гледа жолто ќесе во матката е,околу 7,5мм рече засега е добро и за три недели на контрола. Кажа дека има само 2-3% повторно да се врати преекламсијата, ми вели уживај не е многу рано за втора бременост вели може и природно да биде пораѓањето,ама има време .ми препиша аспирин да пијам превентивно и фолна

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудничко катче

Post by Vodolija » 14 Dec 2016, 19:52

Да ве прашам нешто жени.
Јас сум уште во 10та недела, за два дена 11та, но сеуште ми се појавуваат болки во јајниците одвреме навреме.
Од синоќе и на моменти имам болки во долниот дел од стомакот,значи најдоле.Не постојјани, но сепак кога и да се случат ме фаќа паника.
Не ли треба да ги снемува овие болки , или некои пријателки ми велат тек ќе почнат секакви промени и болки така одвреме-навреме.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Трудничко катче

Post by aneance » 15 Dec 2016, 14:22

Здраво девојки
Вчера бевме на вториот скрининг, се е во ред со бебушот,мерките се во рамките на границата и уште еднаш ни потврдија дека е машко , имаме слика од ликот и една слика за тато :) (така ја нарече)
Си ужива во стомачето на мама , си игра со папочната врпца или рацете му се на лице едвај да го фати ликот убаво
За должина не ми кажа ама тежи 430грама
Следна контрола за две недели
Сакав да ве прашам од кога почнавте да купувате облека и опрема за бебето

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Трудничко катче

Post by aneance » 15 Dec 2016, 14:25

Водолија не се секирај за болките и во стомакот и во јајниците и јас ги имав како што се сеќавам до 15недела, само ако не се јаки, јас имам симнато апликација каде ги внесував симптомите што ги имав и мислам дека се нормални, дури и сега понекогаш ќе ме заболи стомакот но не секој ден во неделата еднаш.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Трудничко катче

Post by Lejla7 » 17 Dec 2016, 15:44

Анеaнче, кoгa ти е кеиф и кoгa си сaкaш ти, тoгaш пoчни дa си купувaш oблекa. Бесмисленo е дa чекaш 9ти месец или пaк рaѓaње вo бoлницa пa дури тoгaш дa купувaш. 9ти месец не си тoлку пoдвижнa, a сигурнo не сaкaш други дa купувaaт местo тебе дури си вo бoлницa. Амa кaкo си сaкaш, oвa е мoе мислење.

Јaс чекaв дo 8ми месец, oд пустo шубе зaтoa штo претхoднo имaв мнoгу лoши искуствa. И пoaрнo штo сум си купилa нa време oти сегa никaде не мoжaм дa мрднaм - ем брзo се умoрувaм ем нa 30 минути трчaм вo веце. А им се вoсхитувaм нa трудниците кoи без стрaв и сo љубoв си купувaaт aлиштенцa зa бебуш oд мерaк уште вo рaнa бременoст (thumbsup)

Свити, те прoчитaв вo кaфе муaбет декa ти пoчнaле трудничките симптoми и декa скoрo се е истo кaкo вo првaтa бременoст, пa имaш чувствo декa е девoјче. Некa е живo и здрaвo и некa ти се испoлни желбaтa, aмa дa знaеш oти мoже и дa се излaжеш. И кaј мене беше речиси се истo и дo скoрo не мoжев дa пoверувaм декa е женскo, убеденa бев декa нoсaм мoмченце пaк, aмa сум се излaжaлa (laugh1)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Трудничко катче

Post by Lena_nela » 17 Dec 2016, 18:49

Мешенца ве читам и ме фаќа мерак пак да си бидам со меше како вас,па да си делам слатки маки (lovet)
Лејла значи сега секој момент ке очекуваме да излезе момата,кога поминаа 9 месеци,ајде само со лесно (thumbup)
Слатка и јас од сам почеток имав јако пречувство дека и второт е машко па така излезе, па така да ако имаш такво чувство можно е да е пак дадичка,само нека се здрави живи биле женски биле машки (love5)
Смешко како е мешко расте,Д се радува, го гушка мешето
Водолија јас со второво значи секој втор трет ден де бодежи во јајници,препони,но се си е нормално бебе расте,мрда па така и место си прави (thumbsup)
Анеанче бакнежи до бебушко,машала си расте ,а за алишта кога сакаш тогаш купувај,јас негде на кај 8 месец се си купив.
Поззз мешиња и гушки до вас сите (grupna-gushka)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Трудничко катче

Post by sweety » 20 Dec 2016, 10:11

Мешиња како сте,а Лејла остана уште малку ,возбудена ли си,Смешко разговараше ли со матичната за природен после царски,мојот матичен ме стави на мисла би сакала природно ако има шанси ,има ли големи ризици ем сакам ем и е и страв

Одговори

Return to “Бременост”