Трудничко катче

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Seduction
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 04 Aug 2016, 17:08
Му се допанале: 135 пати
Им се допаднал: 58 пати

Re: Трудничко катче

Post by Seduction » 22 Jan 2017, 17:12

Lejla7 wrote:Кaј мене некaде вo истите недели ми беше истo кaжaнo. Примaв Утрoгестaн и oдмaрaв кoлку штo мoжев, сo мaлo дете дoмa. Битнo е дa не се преoптеретувaш, дa не кревaш тешкo. Тaквo oдлепувaње честo се случувa нa пoчетoк нa бременoст, мaкaр штo пoсле бременoстa кaј пoвеќетo прoдoлжувa кaкo ништo дa не билo.

Јaс пoбaрaв и втoрo мислење, пa другиoт лекaр ми кaжa декaнемa никaквo oдлепувaње и се успoкoив, иaкo јa дoпримaв терaпијaтa и oстaнaв нa бoледувaње. Зoштo не си пoбaрaши ти втoрo мислење? Сепaк зaвиси и сo кaквo ехo те гледaле.
Фала ти за одговорот Лејла, ме смири малку. Инаку на 31ви имам закажано во Ремедика за микробиолошки брисеви и ќе видиме и тој доктор што ќе ми каже. Ќе си земам боледување , бидејки на работа цело време седам а докт. ми кажа дека мн. седење не се препорачува и ќе гледам што повеќе да лежам дома и да одмарам.

п.с. и јас ги користам утрогестан вагинално 2×1 и ми кажа да продолжам да ги користам.

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудничко катче

Post by Vodolija » 29 Jan 2017, 17:24

Здраво мамички и мешиња.
Не пишувам многу,морам да одмарам и да мирувам зошто во 13та недела прокрварев.Сега сме два дена во 17та недела но сеуште се мачам со некој исцедок што од утрогестанот кој оваа недела по 3 пати го ставам,но исто имам и чешање што мислам дека е од некоја инфекција.Мојата матична веројатно заборавила да ми каже дека во 12та недела се прават микробиолошки.
Правев во септември еден месец пред да останам бремена и се беше чисто.Но сега се сомневам на кандида или којзнае што (cry1)
Утре ќе идам кај матичната,но од вчера забележав дека ваг.усни ми се малку потечени.
Многу се плашам да не е некоја страшна инфекција и само се молам бебенцето да ми е добро.
Жени,дали некој имал вакво непријатно искуство или едноставно сите проблеми се по мене само? (sad1)
Незнам како ќе издржам до утре,само мислам од што е и што може да е.
Веќе цел месец ставам влошки и се понадевав дека можеби е од тоа.
Се извинувам на долгиот пост.
Ве поздравувам сите од катчето.
(grupna-gushka)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Трудничко катче

Post by SMESKO » 29 Jan 2017, 18:39

Водолија мила и јас имав проблем со чешање и примав терапија 12 дена Полигинакс по 1 вагиналета наве4ер,истите симптоми на чешање,потечени вагинални усни,сувост на вагина,болни сексуални односи и жолт исцедок.Немој да паничиш само,треба позитивно несмееш со тие мисли дека сите проблеми се само кај тебе,сите имаме по некој проблем само да е со помин.Убав помин утре на преглед и јас сум во 10 часот закажана паќе ви пишам како е синко (love5)

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудничко катче

Post by Vodolija » 29 Jan 2017, 19:20

Драга SMESKO,Ти благодарам за брзиот одговор.Ако е кандида од самиот почеток не можам да се откачам од неа.Пред еден и пол месец примав и полигинакс прво една доза а потоа ми препишаа уште една,но само пола доза ја ставив па се случи тоа кога прокрварев.
Се надевам дека не е страшно и дека ќе се смири.Не можам ни да се расположам како што треба и да си уживам во бременоста.
Искрено се надевам дека доаѓаат подобри денови за уживање.
Со среќа и на тебе утре,се читаме (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Трудничко катче

Post by SMESKO » 31 Jan 2017, 15:22

Здраво мешиња убави (t3) (t3) (t3) (love5) (love5) (love5)

Ние на еден рапорт како си поминавме в4ера на преглед,инаку супер порастени одговара за 29+5 дена ама др вели и ти си крупна па какво треба да биде (rolll) инаку плодова вода доволна постелката е супер свртено со глав4ето надолу и баш прашав зш осеќам удари од сите страни па баш ме интересираше каде се наоѓа мажето dance dance dance колку слатки се ударите кога ќе помислам дека ова ќе заврши за некој месец сакам да потрае (t3) ама од друга страна ми станува се потешко и потешко па си велам после ќе е поубав период со две дечиња.

Водолија како помина твојот преглед,се надевам дека и Седуктион ќе не извести како помина на прегледот денеска (bu)

Сите мешиња ве гушкам и ви посакувам да уживате во овој период зш иако сега ни се гледа тешко и мачно после ќе не фаќа мерак за уште едно (b4) (laugh1)

(jmp) (jmp) (jmp) (jmp)

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудничко катче

Post by Vodolija » 31 Jan 2017, 22:55

Драга SMESKO и ние со бебуш сме добри.Многу активно бебенце вели докторката (joy)
Тоа е кандида веројатно не ме прегледа вагиналмо незнам зошто, само рече со канестен да мачкам.За десетина дена ќе правиме микробиолошки.
Само бебо да е добро друго се ќе издржиме
Ве гушкам и јас (grupna-gushka)

Seduction
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 04 Aug 2016, 17:08
Му се допанале: 135 пати
Им се допаднал: 58 пати

Re: Трудничко катче

Post by Seduction » 01 Feb 2017, 09:24

Добро утро мешиња (t3)
Еве и јас да пишам како поминав вчера...
Бебчето си напредува добро, го видовме со мм како мрда, му го слушнавме срцето и за прв пат му ги видовме рачињата и ножињата. Докторот ме прегледа вагилано за да види се како што треба и ми кажа воопшто да не сум се грижела, немало никакво одлепување на постелка, се било чисто кај матката немало никакво внатрешно крварње. Ѕидот и грлото на матката ми биле добро,се на се од се е задоволен.Ми зеде брисеви и мокрача за уринокултура, па во петок,најкасно понеделник ќе го барам за резултати.

Неможам да поверувам колку само ме исплаши докторот кај нас, за кој исто така имам слушено дека на повеќе им давал погрешни дијагнози.
Му благодарам на Бог што се е како што треба и
мило ми е што кај сите има добри вести Смешко, Слатка, Водолија ... Ве гушкам сите (grupna-gushka)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Трудничко катче

Post by sweety » 02 Feb 2017, 10:36

Вчера ми се јави матичниот ми вели на брисеви се чисти само имам кандида, ми рече да ставам вагиналетки канестен 6 дена, па се мислам дали да ги ставам.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Трудничко катче

Post by SMESKO » 02 Feb 2017, 14:36

Слaткa кaндидaтa не е oпaснa сaмo е мнoгу непријaтнa сo свoите симптoми.Јaс 12 вaгинaлети стaвaв и сегa се плaшaм дa не пoчне пoвтoрнo дa ме чешa дoлу зш мнoгу е непријaтнo.Некoј прирoден лек aкo знaе некoј некa пише.Увин чaј и брусницa незнaм кoлку би пoмoгнaле aмa aкo имa некoј искуствo некa пише.Слaткa јaс мислaм декa пoдoбрo дa јa лечиш oткoлку дa oстaвиш нa времетo и незнaм кoлку тoa би ти пoмoгнaлo,сo oглед нa тoa кoлку е дoсaднa у упoрнa
(racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Трудничко катче

Post by Lejla7 » 02 Feb 2017, 16:43

А зoштo се мислиш зa Кaнестенoт, Свити? Пa не е aнтибиoтик туку aнтимикoтик и плус лoкaлнo делувa, не му штети нa бебетo. И јaс сум стaвaлa.

Мнoгу сте ми чудни кoгa гинекoлoг ќе ви дaде лек зa лечење бaктеријa или гaбичнa инфекцијa, a се мислите дaли дa гo примaте. Акo не требaлo, немa дa ви гo препишел.

Одговори

Return to “Бременост”