Трудничко катче

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
SacSanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 31 Mar 2016, 21:40

Re: Трудничко катче

Post by SacSanjicka » 31 Mar 2016, 21:47

(love5) Zdravo

Jas sum nova na forumov,presno zacleneta trudnica iako dosega aktivno gi citav vasite komentari.
Momentalno sum vo 32 nedela od bremenosta (rad) i tokmu denes doznav deka mozebi ke moram da se poragam so carski rez poradi toa sto imam niska postelka (scared) (scared)

Procitav nesto na taa tema,a bas sakav da imam normalen poragaj.Me interesira dali nekoja od vas se sretnala so vakov slucaj (confus)

Pozdrav

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Трудничко катче

Post by kit-kat » 01 Apr 2016, 07:39

Сајничка (dobr) на форумов. Ти посакувам лесен пороѓај. Секогаш не излегува според планот, па не се секирај ќе помине најдобро. Немам искуство со царски но околу мене има доста кои се породиле и поминале супер па дури и подобро од со природен.
Те поздравувам и те канам на кафе во темата за муабети.
П. С. на форумов пишуваме кирилица па како нов член би те замолила да се придржуваш до тоа.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Трудничко катче

Post by Vesela » 01 Apr 2016, 14:34

Санјича добредојде на форумов. Има тука да најдеш се што те интересира. Јас сум царски рез породена ( со целосна анестезија). Нема потреба да се грижиш. И јас сакав природно, ама никако не се отварав ( куп провокации ми ставија и ништо). Се мачев 20 саати и на крај мораше царски. Сепак е операција, ама ако мора нема тука што да се мислиш. Гледај што е најдобро за тебе и за бебе. Докторите се стручни, медицината е напредната. Каде реши да се породуваш?
Ти посакувам со лесно да си поминеш и пиши ни како си поминала ;) поздрав

Elena04
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 16 Jan 2016, 18:34
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 16 пати

Re: Трудничко катче

Post by Elena04 » 01 Apr 2016, 23:35

Онли, мене терминот ми е до 1ви мај, минатата недела почнав да се спремам купив количка и креветче и некои основни алишта за почеток. Вчера бев кај матичната па ми рече дека имам уште две недели мин до пораѓај. Имам време, па оваа и наредната недела ќе се доспремам. Мој совет ти е да не брзаш сепак има време :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Трудничко катче

Post by Радост » 02 Apr 2016, 10:38

(dobr) и од мене! Со лесно и со убаво се да се заврши, тоа е најбитно. Чувај енергија и убави мисли, бебето се осеќа, ако треба царски не е ништо толку страшно. Јас драми правев и во депресија паднав, те сфаќам. Впрочем и ретки се тие што сакаат царски, сите сакаме природно, но најважно е се да се заврши добро, немој да си исплашена. (big-hug)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Трудничко катче

Post by Peperutka » 02 Apr 2016, 15:59

Сањичка (dobr) ,со лесно и убаво да ти поминат последните недели од бременоста,ова е најубавиот период,уживај додека можеш (pipi)
Информативно еве тема за Царски рез viewtopic.php?f=16&t=202&hilit=%D1%86%D ... 0%B5%D0%B7

Јас со двете дечиња сум со царски рез и имам супер искуство,не ништо страшно.
Живи и здрави да си се вратите од болница а дали царски или природно, тоа не е многу важно.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Трудничко катче

Post by happiness » 07 Apr 2016, 23:55

колку е овде весело (part) (part) (part)
санјичка (dobr) со лесно мила, немој да се секираш еве јас бев со првата бременост со ниска постелка и некде баш при крајот од бременоста се одлепи , беше залепена на преден ѕид и со оваа бременост е исто сега би требало да сум некаде 20 недела и пак е ниска и залепена на преден ѕид, како и да е,да сте живи здрави со бебе породувањето (иако и мене коски почнаа да ми треперат) е еден ден работа се издржува (smile)
нинушка честитки и кај тебе за бременост (joy) (joy) (joy)
септември велиш е терминот а? Браво! и јас сум тука некаде нас со бебуле термин ни е 31 Август dance

Инаку пријателки по неколку проверки на полот почнав да верувам дека носам девојче (love5) (love5) (love5)
прво сакав девојче, па чичко доктор велеше момче дека е, и кога се навикнав на супер мислата дека ке имам 2 најсакани мажиња, чичково се премисли вели Ејј сум згрешил, девојка е со тапија!
како било само да е живо здраво да се галиме и да се растиме и да си уживаме и..... сите убавини да си ги доживееме и јас и вие мешковци мои сакани (jmp)
елена еве го 1 мај !!!! (racinja) со лесно мила, мене веке ми се пријадоја мекици (drool)
онли за првото 2 месеци пред породување почнавме со варосвање и редица на генералки , мислам дека и воовај период купував ствари за бебе, 7-8 месец купував , и само што влегов во 9ти истиот ден се породив, немав време за паника да кревам околу породувањето (laugh1) , а сега осекам дека ке имам време и за тоа оти веке имам СЕ од првото мислам на количка,транспортер, креветце, релаксатор, торби, бодичиња, стерелизатор, греач, постелнини..итн... овај пат ке купувам на розево, со панделки и цветови , ама ке се сведува на гардероба во глобала пша не му ја мислам околу пазарењето сеуште (laugh1)
лелеле полнок се наближал одам пријателки , Добра нок (kup)

Tammy
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 19 Apr 2016, 13:07
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Трудничко катче

Post by Tammy » 19 Apr 2016, 13:30

Здраво на сите, јас сум нова на форумов и прво би сакала на сите да ви посакам лесна бременост.
Јас сум тазе сеуште (6 недели) па сакав да прашам нормални ли се болките кај јајниците, јас ги имам од време на време не се големи но сепак се тапи некако.

Gabi_22
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 12 Apr 2016, 12:07
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 2 пати

Re: Трудничко катче

Post by Gabi_22 » 20 Apr 2016, 11:17

Здраво Tammy,
(dobr)
И јас имав такви болки, мислам дека не е нешто загрижувачко, сепак за сигурно консултирај се со лекар.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Трудничко катче

Post by Peperutka » 20 Apr 2016, 11:46

Tammy (dobr) имај си убава и лесна бременост (bu) (bu)
Нормални се болките во јајниците во тој период (smile)

Одговори

Return to “Бременост”