Брисови во текот на бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
twins80
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 06 Oct 2010, 19:00

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by twins80 » 20 Oct 2010, 12:02

ti blagodaram debora ke go prasam obavezno na slednata kontrola na 21 nedela

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Ana.I » 29 Oct 2010, 11:20

Mene mi zemaa brisevi minatata nedela-znaci na 15 nedela,a krvna slika uste ne sum pravela-citam drugite trudnici pravele,ke si napravam i jas

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Novatrudnica » 12 Jan 2011, 17:37

Јас сум 14 та недела и гинекологот ми рече да направам брисеви, ама многу скапо бре 3700 ми рекоа во неуромедика, таму имам матичен. на државна многу се чекало и ги немале реагенсите. Знае ли некоја каде приватно може да направам испитувања, ама разумна цена???

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by zizel » 12 Jan 2011, 20:23

Vo remedika se 2800 ama mislam deka bez pap. Vo edna privatna prasuvav bea 2500 isto bez pap ama sega ne mi teknuva imeto. Aj ke proveram pa ke ti pisam vo pp. Ama poeftino od ova na privatno nema. taka mislam

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Novatrudnica » 13 Jan 2011, 12:33

Бев денес во Авицена,2500 платив, без пап, имам правено во август нема потреба ми рече гинекологот.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Ana.I » 13 Jan 2011, 12:41

Novatrudnica wrote:Јас сум 14 та недела и гинекологот ми рече да направам брисеви, ама многу скапо бре 3700 ми рекоа во неуромедика, таму имам матичен. на државна многу се чекало и ги немале реагенсите. Знае ли некоја каде приватно може да направам испитувања, ама разумна цена???
Vo drzavna se ceka za brisevi po skoro 2 meseci so zakazuvanje,ama ti pobaraj si uput od maticen ginekolog za vo Prolece na mikrobiologija,se plaka samo 200 den. so plavo kartonce,bez zakazuvanje i imaat reagensi-jas bev tamu

sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by sanjicka » 13 Jan 2011, 12:45

Jas bev vo Makedonija na pocetok na mojata bremenost i koga bev vo Remedika da mi potvrat dali sum bremena, a togas bev vo 6-tata nedela mi gi zemaa site potrebni brisovi, krv mi proverija, mokraca i pap test i dobro se sekavam deka plativme 7 500 denari. A tuka vo Holandija ne pravat brisovi, tuka duri denes ke odam da mi ja proverat krvta i ke odam voedno na rutinska kontrola za bebusot. (a2) (a2) (a2)

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Novatrudnica » 13 Jan 2011, 12:55

Ana.I wrote:
Novatrudnica wrote:Јас сум 14 та недела и гинекологот ми рече да направам брисеви, ама многу скапо бре 3700 ми рекоа во неуромедика, таму имам матичен. на државна многу се чекало и ги немале реагенсите. Знае ли некоја каде приватно може да направам испитувања, ама разумна цена???
Vo drzavna se ceka za brisevi po skoro 2 meseci so zakazuvanje,ama ti pobaraj si uput od maticen ginekolog za vo Prolece na mikrobiologija,se plaka samo 200 den. so plavo kartonce,bez zakazuvanje i imaat reagensi-jas bev tamu
Леле за ова не сум знаела, а кај е тоа пролече првпат слушам, може ли малку подетално, да си знам за следен пат, да не се опрчам пак 2500 (hair)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Ana.I » 13 Jan 2011, 12:57

lele 7500 den.pa toa se mnogu pari,ne znam luge kako sakate,ama mislam deka za brisevi nema potreba da si gi davate parite po rivatno,zosto istite rezultati se dobivaat i na drzavnive mikrobiologii,za pregledi i drugi raboti da,kaj strucni doktori i treba da ne stedime pari,ama za mikrobiologija mislam deka nema potreba

sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by sanjicka » 13 Jan 2011, 14:01

Novatrudnica Prolece se naoga kaj tutunski kombinat vo Skopje. Neznam potocno kako da ti objasnam. Od kaj nova zeleznicka koga ke odis ne nakaj Centar tuku nakaj Kisela voda krajot na ulicata se vrti levo i odma tuka desno. Neznam dali me razbra ama malku e tesko za objasnuvanje nema nesto pokonkretno tamu za da ti objasnam na polesen nacin (a2)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”