Инсеминација

Инсеминација, нашите искуства со инсеминација, како се прави, каде да се прави инсеминација.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
delvi
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 26 Jun 2015, 17:05
Му се допанале: 1 time

Re: Инсеминација

Post by delvi » 30 Jun 2015, 16:19

сега ми јавија вредноста паднала на 13...ништо ке да е овој пат..лажна надеж...

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Инсеминација

Post by sakambebe » 30 Jun 2015, 17:25

zdravo vaka jas sum za inseminacija odam na folikulometrija momentalno vo plodnost i dokorot dene me vide na eho inace piev klomifen 2x1 n den od 3ti den od ciklus i denes pravev prva folikulometrija na 9ti den od ciklus mi vika imas mn folekuli ama site se pod 10mm mi vika za 9ti dn od ciklus mn mali se sega rece ke dojdis uste ednas v petok da vidime dali ke ima porasteno nesto.....:( i mi preporaca da napravam 4D na matkata mi vika vo posebna soba se pravelo toa se gledalo da ne imalo nekoj pregradi prepreki.....kakva e procedurata dali nekoja znae da mi kaze?????

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by aneance » 30 Jun 2015, 18:20

И јас имам др рече аркуатен утерус не е тоа преграда како да е малце горниот дел на матката е вдлабнат надоле ама според димензиите е многу мала(според некои стандарди) за да прави проблем а има и други видови на септум овој мојот е најмал и не би требало да смета
Најдобро се гледа кога ќе се прави хсг на снимката најдобро се гледа целата матка

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Инсеминација

Post by animani » 30 Jun 2015, 19:33

Zdravo.
Eve me mene denes (smile) da ne vi nedostigav (smile).Denes bev vo GAK razgovarav so doktorot i mi rece moze da pravam insiminacija iako malku krvaram(samo na brisenje za edno cudo denes).Bidejki intenzitetot na krvarenje mi e promenliv mi rece ako vo tekot na denot dodeka cekame da se preraboti matelijalot krvaram do taa mera da se utopi cela vloska,ke cekame utre povtorno sabajle.Za edno CUDO vo momentot koga trebase da ja napravam insiminacijata voopsto ne krvarev (rad) .Ja npraviv pa sega ostanuva samo da cekame.Sega malku krvaram treba da stavam utrogestan vaginaleti ili da se bocnam so progesteron ama toa utre ke vidam kako ke bide.
Pozdrav do site i fala za podrskata.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Инсеминација

Post by animani » 30 Jun 2015, 19:37

anceance zdravo.
Jas koga pravev HSG mi otkrija pregrada vo matkata i me upatija na histeroskopija.Ja napreviv ne e nisto strasno.Mi rekoa deka taa pregrada mi bila pricina za spontaniot abortus pred 2 god.mu precela na plpdot da se vgnezdi.Pozzz. i pobaraj si i drugo mislenje moj sovet.

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: Инсеминација

Post by animani » 30 Jun 2015, 19:50

Zdravo delvi.
Pred dve god.pred da pocnam da se matkam po toa klinikata,maticnata dva meseci po red mi davase klomifen.Posle vtorata doza mi kasnese ciklusot 5 dena,i od nestrplivost napraviv test popladneto.Ispadnaa bfp ,ne mozev da poveruvam.Maz mi idejki od rabota mi donese usta dva testa,gi napraviv edniot vecerta edniot sabajleto.i dvata bfp.Otidov kaj maticnata na pregled ne vide nisto mi rece moze da e rano da se vidi i mi dade da ispitam b hcg.Ispitav i rezultatot bese 444.45.Koga go vide rezultatot maticnata mi rece 100% si bremena sa mo da pocekame nekoj den moze pokasno e oplodena jajce kletkata pa zatoa ne se gleda.Si dojdov doma celata radosna i so nadez deka utre ke se vidi,zosto spored nivnite kalkulacii trebase da sum 4 nedela.Ama dobiv popladneto bolki vo dolniot del od stomakot vednas otidov kaj nea ama veke prokrvarev.Utredenata pak napraviv bhcg bese padnato na 222.Testot pokaza bfm i nisto od bremenosta.Sreka sto nemase potreba od kiretazi zosto se se iscisti so ciklusot.
Malku bev podolga ama sakav da ti kazam deka imavme slicen problem .
Pozdrav pa da se nadevame site na uspesni bremenosti. (bu)

maci4ka
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 30 May 2015, 07:24
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Инсеминација

Post by maci4ka » 30 Jun 2015, 19:53

Анимани ти честитам мила за твојата храброст и издржливост. Сега одмарај некој ден . По сето тоа што го помина би требало да си дадеш некој ден одмор. И за две недели чекаме позитивен тест. Те гушкам мила (big-hug)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by aneance » 30 Jun 2015, 20:10

Др ми рече да не чепкаме ништо, мала била и ќе видиме кога ќе останам бремена ако се случи спонтан или слично ќе ја отстранат

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Инсеминација

Post by sakambebe » 30 Jun 2015, 23:58

Dali znae nekoja od vas koga imas mali folekuli dali postoi nekakov nacin da porastat do odredenata golemina posto kaj mene 9ti den od ciklus a folekulite pod10mm a trebase da pravam inseminacija......ve molam pisete inace imam polucisticni jajnici ako nesto e do toaili nemaat vrska???pisete iskustva ve molam

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Инсеминација

Post by aneance » 01 Jul 2015, 00:56

Незнам сакамбебе
Јас кога правев инсем бев со најслаба доза 2пати по пола кломифен и на 10ден едниот веќе пред прскање мислам 25мм беше и не примав прегнил и се си мислам дека пукнал пред време зашто повеќе од 24часа од прегледот ми ја направија инсем.
И прееска мм ми вика да идеме овој месец да правиме а мене денес ми беше 3ден, а и несакам летово да правам др се по одмори, а освен петановски друг др неќам да ми прави

Одговори

Return to “Инсеминација”