Симптоми на бременост?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Fiona » 16 Feb 2015, 15:16

Жени.. Треба да добијам за 10 дена. Но, осекам константно пецкање на јајници, по изразено на левиоти болки во кичма. Вчера вечерта имав страшна мачнина и често сум во вц. Рано ми изгледа за било каков симптом за бременост, но и за Пмс е рано.. Имала некоја друга вакво искуство??? Со рани симтоми???

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Branka » 16 Feb 2015, 23:31

I jas treba da dobijam za 10 dena no neeee daj boze da dobijam :) Mene kicmata malku me boli i jajnikot eden isto me streka ama mislam deka e rano za simptomi :-*

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Fiona » 17 Feb 2015, 09:38

Ловам симптони:)))) И главоболки често. Или настинувам или другата недела bfp (rolll)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by sweety » 17 Feb 2015, 14:11

Јас одмана престанав да бркам симптоми, можеби си барам тие денови кога треба да добијам ама досега биле лажни ,Фиона ајде да се радуваме следната недела на bfp

ada21
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 03 Mar 2015, 10:58

Re: Симптоми на бременост?

Post by ada21 » 06 Mar 2015, 15:09

Zdravo devojki .
Imam edno prasanje , mi docni veke 5 dena , na 3ot den od docnenjeto napraviv 2 testa i mi pokazaa negativno . Do sega nikogas ne mi docnelo . Nemam nekoi simptomi osven nekoja tapa bolka vo dolniot del na stomakot . E sega , dali e rano seuste da pokaze testot ? Ne sakam da se raduvam pred vreme , ke pocekam do ponedelnik i ke odam na ginekolog .
Pozdrav na site .

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by aneance » 06 Mar 2015, 15:19

Mozes da go povtoris za nekoj den ili pak preku krv da ispitas taka ti e najsigurno ako ima nesto ke pokaze

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Fiona » 06 Mar 2015, 22:24

Jas mislam testovite se mnoguuu tocni, osven ako zacnuvanjeto se slucilo podocna. Isputaj od krv. Sepak 5 dena se. Kje pokaze ako IMA nesto. So srekja (cl)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by ivvi<3 » 13 Mar 2015, 21:12

Ada21, баш денес напишав за симптоми на бременост, ама во друга тема, но ќе ти одговорам и тебе тука, се разбира од тоа што имам читано и моето лично искуство. Кај мене тестот за бременост беше позитивен по 3дена доцнење. Немав апсолутно никакви симптоми, си го направив чисто да проверам. И бев пресреќна што немам ни гадење, ни ништо. Ама, по 10-тина дена, како по книга. Почна со гадење, за да продолжи со повраќање до крајот на цела бременост. Симптомите се јавуваат околу 25-от ден од зачнувањето, кога ќе се јави срцева реакција на плодот, тоа е отприлика 1,5 месец од последна менструација. И верувај ќе ги препознаеш :) Околу болки во стомак, не знам, јас немав такво нешто. Ти посакувам што побрзо да се радуваш на бебе :)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Miicka » 17 Mar 2015, 22:10

Мене ми се случува нешто чудно.
Веќе долго време пробуваме т.е. имаме нормални односи па ако се фати - се фати, без оптеретурање.
Значи во изминативе месеци воопшто не мислам на тоа.
Но периодов ми се случуваат некои чудни работи.
Уште пред една недела осетив грчеви во долниот дел од стомакот и помислив дека треба да добијам, проверив во менструалниот календар и гледам има уште една недела додека да треба да добијам.
Ама ајде, небитно, не помислив на бременост.
Изминативе 3-4 дена чувствувам невидена раздразливост, или сум нервозна или ми се плаче и станувам депресивна. Ова не е својствено за мене и многу ми е чудно. Инаку споменатите работи никогаш не ми се случувале пред да треба да добијам т.д. сега одеднаш да ми се случува тоа пред добивање не верувам.
Вчера и денес имам грчеви во стомакот како да ќе добијам во секој момент.

И се има ли случено на некоја членка досега да има вакви симптоми?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by kit-kat » 18 Mar 2015, 06:49

Миичка (dobr)
Имаш убави симптоми но совет да почекаш да ти закасни циклусот па еден тест ќе ги реши дилемите.
Те чекаме со bfp

Одговори

Return to “Забременување”