Мајчина книшка

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Мајчина книшка

Post by Ana.I » 26 Dec 2010, 11:37

trudnici,kazete mi,dali vasiot maticen ginekolog vi otvori majcina kniska,mene seuste mi nema otvoreno,a sekogas koga odam zaboravam da go prasam,znam samo deka moite drugarki sto se porodija lani imaa takva,zosto im trebase za da gi zemat tie 5000 den. ili kolku bea za prvo rodeno dete-pomos.Sega ne znam dali uste gi davaat tie pari

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Мајчина книшка

Post by aneta » 26 Dec 2010, 16:08

Ана,
мајчина книшка мораш да имаш, не само за парите за прво родено, туку и сите прегледи внатре се евидентираат како и целата твој и здрасвтената состојба на бебето.
И зависи која недела си бремена, самиот гинеколог треба да ти отвори книшка

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Мајчина книшка

Post by Ana.I » 27 Dec 2010, 11:09

Treba da odam na kontrola posle Bozik i bas ke go prasam ginekologov zasto ne mi otvoril do sega,inaku sega sum 25 nedela,znaci poveke od pola bremenost ja pominav i bas se setiv za majcina kniska i cudno mi padna

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Мајчина книшка

Post by zizel » 27 Dec 2010, 11:16

A ako vodis bremenost na privatno togas nemas majcina kniska i nema li da mozes da zemes pari? Ne znam kako odat tie raboti. Ako znae nekoj neka kaze za ako nesto bide kaj mene da si znam (smile)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Мајчина книшка

Post by ELIANA » 27 Dec 2010, 13:29

Јас одев на прегледи на приватно, и некаде во 7ми месец отидов на гинеколог што ќе ми биде матичен. Таму не направив ни еден преглед, има кажав дека одев на приватно. Ми отворија мајчина книшка, ама сеуште немам видено дали пишува нешто таму. Не ми направија никаков проблем оти одам на приватно, ама таа д-ка го познаваше мојов д-р. имам слушано дека некои матични гинеколози можат да ти прават проблем ако одиш на приватно, ама не би требало. После породувањето во приватна болница, маж ми, мислам дека со отпусната листа отиде кај матичниот гинеколог, му ги однесе извештаите од сите мои прегледи во текот на бременоста од приватната болница (чисто за да имале евиденција некаква таму) и тие мислам му дадоа некаква потврда. Потоа со таа потврда и со изводот од бебето, личните карти од двајцата родители, одите во социјално во вашата општина и таму поднесувате за 5000 ден. Прашајте и во вашата општина да не даваат некаков паричен надоместок, затоа што општина Аеродором дава исто така 5000ден, значи независно од тие 5000ден од социјално.
Се надевам ова ќе ви помогне.

tanja.m
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 04 Nov 2010, 11:00
Им се допаднал: 1 time

Re: Мајчина книшка

Post by tanja.m » 27 Dec 2010, 16:44

zdravo majcina kniska maticniot treba da ti otvori po tretiot mesec .barem kaj nas taka e vo prilep. i vo majcinata kniska treba da ima 4 pregledi kaj maticniot i 4 pecati ako toa go nemas vo drzavnata bolnica ce ti naplatat privatno za poroduvajneto.poz (smile)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Мајчина книшка

Post by zizel » 29 Dec 2010, 10:40

Eliana fala ti mnogu za iscrpniot orgovot epten mnogu mi pomogna (thumbsup)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Мајчина книшка

Post by Ana.I » 13 Jan 2011, 12:25

Bev vcera na ginekolog i mi otvori majcina kniska,mi rece deka vnatre ke gi vnese site podatoci za mojata bremenost sto mi gi zaveduvale do sega vo kartonot kaj maticniot

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Мајчина книшка

Post by ivana28 » 15 Dec 2011, 09:11

А,може ли да ми кажете каде може да се најде.Ми кажаа по книжариве има,ама јас неможам да најдам.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Мајчина книшка

Post by Mamino_srce » 15 Dec 2011, 11:21

Ивана, мене ми гинеколог даде. Вероватно ќе ти даде и тебе, не мораш ти да купуваш, освен ако не е нешто другачије кај твојот др.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”