Ветеринар

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Ветеринар

Post by aneance » 26 Sep 2015, 23:27

Го носам во ветеринарна болница автокоманда таму ми е најблиску, таму почнав да го носам за вакцини и за кратење уши и опаш, само ушите му ги утнаа, не му се дигнаа нагоре, му ги врзувавме ама џабе, дали не се скратени доволно, зашто и на доберман му се подолги па му стојат нагоре
А конкретно со отокот под гуша 3недели со апчиња , инекции и одев еднаш да му го исцедат гнојот, и пак му се појави, и дури дупло од тоа што му беше, мн ми е жал што го гледам таков и денес пак му го исчистија
Во вторник ќе му земат крв , а до тогаш хеморал форте 3пати по 2
И се надевам конечно ќе го оправат
А на друго место мм го однес е мислам во кисела вода и тој му рекол тумур само што го видел, не извади од памет, а овие во автокоманда ми викаат млад е за тумур 2година

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ветеринар

Post by Debora » 27 Sep 2015, 11:13

Анеанче јас се надевам дека до вторник ќе биде мноооогу подобро и ќе чекам да пишеш дека е така. (a2)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Ветеринар

Post by aneance » 27 Sep 2015, 11:29

Мн ми падна тешко кога мм ми кажа тој ветеринар што му кажал дека е тумор и ми вика ќе се мачи и со операции и тешко дека ќе се оправи, осеќав како грутка у му викам ќе го однесам на друг ветеринар неможам да се помирам и среќа што го однесов и тој ми вика млад е за тумор, и кога го боцна кога истече како течност ми дојде подобро, зашто не е тумор
А вака ќе го носам ако треба и секој ден ама ќе го излечам, и многу сум приврзана со него, и паметен е , послушен и дресиран, и на секој би му препорачал да си земе кане корсо

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Ветеринар

Post by Ninushka » 27 Oct 2015, 12:40

Да не станува збор за јазол? Каде се наоѓа поточно тоа?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ветеринар

Post by Debora » 21 Feb 2016, 09:51

Јас ја носам на факултет и пак би ја однела, ама не работат во недела. Си ја повреди вчера ногата и не може да гази на неа. Да не знае некој добар ветеринар што работи во недела? Или можеби е подобро да чекам до утре кога ќе отворат на факултет... ништо не знам.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ветеринар

Post by kit-kat » 21 Feb 2016, 10:48

Можеби Нинушка знае некој па Макар и до Ск да ја носиш. Не знам не сум паметна на оваа тема.
Ве (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ветеринар

Post by Debora » 21 Feb 2016, 11:15

Кога се раздвижи почна и да ја допира ногата на подот по малку, мислам дека дефинитивно не е скршена. ^:)^ Оди на три нози и ми носи топка да си играме - тотално личи на неа. (love5) На превојот горе и најдов и раничка - се исекла во трчањето, си викам па можеби од тоа не може да гази... многу можеби. Можеби и треба да почекам некој ден дали ќе се подобри место да ја возам по ветеринари. (за неа секако е стрес тоа) Секако треба во Скопје, тука нема рентген. Па после си викам, а што ако се влоши и така ... немам памет. (ner)

Одговори

Return to “Миленици”