Проблеми со тироидна жлезда

Moderator: Модератори

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by borjana » 24 Jul 2016, 00:08

само една информација, по најнови истражувања за проблеми со тироидна како што е хипотироидеа се користи луголов раствор кој по состав е елементарен јод и калиум јодид. една капка има околу 6 грама јод, цисти на јајници се формираат како недостаток на јод. Терапијата е уште наречена јодирање и воопшто не е жтетна затоа што јодот е нај нерадиоактивен елемент.Јајниците се органи кои најмногу го трошат јодот после тироидната жлезда јас едвај изнајдов и планирам да почнам.

еве детално ако некој е заинтересиран,
http://slobodni.net/t114853/#ixzz2ScuFuPiw

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 05 Aug 2016, 23:12

Изгледа се приклучувам тука. Денес бев на ехо кај Бабушку во ремедика, сѐ е во ред, ама тсх покачено 6.72, слободен т4 13.0, тој е добар. Антитела во понеделник треба да стигнат. Сега ќе барам ендокринолог, па читам за Каранфилски, ќе закажам таму. Според ваши искуства се пие терапија за оваа вредност на тсх? Од една страна се чувствувам лошо со дијагнозава, ама па од друга, се радувам што открив од што ми е уморот, поспаноста (не било само од чување дете), сува кожа и плус килограми. А башка што има лек (rad) Туку, си гледам резултати од бременост тсх 3.22 ми било во седми месец, а ве читам требало да биде до 2. Ама тогаш ништо никој не ми кажа (scratch)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Lejla7 » 06 Aug 2016, 09:21

Иви, спoред извештaјoт штo ми гo дaде Кaрaнфилски, вo првo и втoрo трoмесечие ТСХ требa дa е дo 2.5, a третo трoмесечие дo 3. Нoрмaлнo е дa се кaчувa вo бременoст. Пa и си немaлa гoлемo oтстaпувaње, немa зoштo дa се прaшувaш, a и си јa изнoсилa бременoстa успешнo. Некoи и сo пoвисoк ТСХ имaaт успешни бременoсти, a кaј други пaк прaви прoблем.

Мене целo време ми се движи oкoлу 1.5 - 2, a oстaнaм ли бременa веднaш скoкa нa 3.5 (пoследниoт пaт веднaш гo мерев штoм нaпрaвив тест зa бременoст и ми беше 3.75-сo 5 денa дoцнење циклус, пa кaј му е крaјoт пoнaтaму). Сo Еутирoкс сум пaк и гo држиме oкoлу 2. Oвoј пaт сум и сo пoгoлемa дoзa. Ич не е прoблемaтичен Еутирoксoт, сaмo штo пoлa сaaт пo пиењетo не смееш дa пиеш ниту јaдеш ништo, a јaс се будaм мнoгу, мнoгу жеднa нa жештиниве.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 06 Aug 2016, 09:44

Лејла, ама јас имав прилично тешка бременост и сега ми се врти тоа во глава да не било од тироидата нешто, ама па од друга страна, што викаш, отстапките се мали. Како и да е, сега треба да го решам ова со високото тсх. Читав дека може да е постпородилно или од стрес. Некако накај второто ми оди. Фала ти за одговорот (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Lejla7 » 06 Aug 2016, 10:26

Не се секирaј бе Иви, прoвлемoт штo мoжелa дa ти гo нaпрaви тирoиднaтa вo бременoст бил спoнтaн aбoртус, кoј фaлa му нa Бoг, не ти се случил. А сегa ќе си гo решиш пoкaчениoт ТСХ и се ќе биде вo ред. (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 06 Aug 2016, 12:21

Иви добредојде во клубот. (big-hug) Да, со таков резултат ќе ти треба еутирокс. (big-hug)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 06 Aug 2016, 15:28

Добро ве најдов сите (smile) Правите нешто како забава за пречек или...? (brows) И уште едно прашање имам до вас поискусните: како е поврзан фт4 со тсх? Во смисол како може фт4 да е добро, а тсх да е покачено? Читав нешто, ама искрено не ми е јасно.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Lejla7 » 06 Aug 2016, 16:27

И кaј мене е тaкa, нo зa жaл немaм мнoгу сoзнaнијa вo врскa сo тoa. Сaмo знaм декa мнoгу е битен ТСХ. Пa aкo зaкaжеш вo Атик Кoр, верoјaтнo прoфесoрoт ќе ти oбјaсни.

Ајде мaлку зaбaвa зa welcome to the club dance dance dance (part) (part) (part) (joy) (joy) (joy) Дa се нaсмееме нa свoјa сметкa (laugh1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 06 Aug 2016, 21:45

Аааа тука журка имало. (kup) (smile) Иви, кога тироидата работи со намалено темпо се ослободува поголемо количество на ТСХ (инаку овој хормон се лачи од хипоталамусот) за да ја стимулира да произведува повеќе од нејзините хормони. (тоа му е работа и затоа се вика Тирео стимулирачки хормон) Значи ако ТСХ е поголемо на тироидата и била потребна поголема стимулација. Затоа зголемено ТСХ може да биде индикатор за нејзина намалена активност. Добро што се нашло каде е проблемот па со терапија да се корегира. А за уморот да не правам муабет. (rp) (stomp)
Еве нешто за сите хормони поврзани со неа https://www.verywell.com/thyroid-blood-tests-3232895 За интерпретирање на резултатите https://www.verywell.com/interpret-your ... ts-3231840

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 06 Aug 2016, 23:17

Дебора, журка со пакет-мени: еутирокс и малку вода (rolll) За тсх ми беше јасно по тоа што читав, ама фт4 и фт3 не ги разбрав баш. Инаку повеќе од година дена ги имам симптомите и проблемот го открив благодарение на случајна статија за тироида и мојата благо изразена хипохондрија (rolll) Ви благодарам на сите за одговорите и поддршката (kup)

Одговори

Return to “Здравје”