Проблеми со тироидна жлезда

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 17 Aug 2016, 00:25

Иви и јас сум за дека треба терапија, макар од 25.

Мојата докторка што ми беше 8 години отиде во пензија. Последните две контроли одам кај Катерина Адамова, задоволна сум. Не презадоволна зошто колку и да сака не може да ми посвети внимание, како на норма им се термините ама ок ме координира со терапија.

Она ќе сака сигурно, а и ти барај анализи пак. Ако за нешто останав на Ендокринологија сите овие години е тоа што 100% им верувам на резултатите.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 17 Aug 2016, 01:06

Фала ти Радост. Ќе пробам и таму. Од тоа најмногу што бегав, изгледа ме стигна-мој термин (smile) Значи сега треба да одам кај матичен, па кај интернист, па тогаш на ендокринолог. Е сега и ова ме интересира- дали одиш кај некој посебен интернист што го знаеш или може кој било? И дали кај него треба да барам упат за Катерина Адамова или тој ќе ми даде кај кого смета дека треба да одам? Да знам, да бидам спремна како да настапам. И после кај ендокринолог дали да барам терапија според овие резултати, ако се водат до 5, не знам... Денес можеби требаше да инсистирам за терапија, ама ајде си викам, сигурно знае човекот дали треба или не, иако не беше убедлив.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 17 Aug 2016, 08:40

Иви зошто кај интернист? Тоа е ново правило? Матичниот мене ми закажува термин и ми дава упут ... сега ме збуни.

Инаку кога ќе идеш ќе и ги дадеш резултатите и кога ќе виде она различни вредности мислам дека ќе сака да ти земат пак крв за да е веродостојно. Ако имаат реагенси можно е и антителата да ти ги испитаат.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 17 Aug 2016, 09:55

Радост, во претходните постови така прочитав, затоа и не отидов на матичен, туку веднаш ги зедов работите во свои раце. Зборуваме за општ матичен, така? Бидејќи знам дека и гинеколог може да пише упат, ако не ми е погрешна и таа информација. Ако е така како што кажуваш, тогаш ми е многу олеснета работата (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 17 Aug 2016, 13:01

Општиот матичен Иви. Ќе му отидеш и ќе му кажеш име и презиме и прв слободен термин да ти закаже.

Мој совет гледај да е најдоцна до 11 и отиди гладна, ако сака да ти направи повеќе анализи да не одиш два пати.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 17 Aug 2016, 17:59

Матичниот е на одмор до 1-ви септември, се надевам замената ќе сака да даде упат, бидејќи знаат некогаш да зезаат. Во случај да не одам на државна на ендокринологија за брзо, што мислите дали да закажам пак кај Каранфилски и да барам терапија врз основа на резултатите од нивната лабораторија? Сте имале вакво или слично искуство?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 18 Aug 2016, 20:16

Иви проба ли да земеш упат? Можеби и за таму ќе се чека подолго.
Инаку кај мојот матичен не даваат директно упат, туку прво на интернист ме праќаа. Дури ниту за проверка на ТСХ не ми дадоа, па не ни отидов. (rp) За во септември имам закажано уште од лани на Патофиза, ама таму да не одиш. (smile)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 18 Aug 2016, 20:38

Не Дебора, денес ми е еден од тие денови кога едвај на нозе стојам, утре ќе одам. Не ми се верува што кажуваш, чекаш со месеци за преглед??? Баш дека претпоставував дека се чека, отидов на приватно, демек за побрзо, ама ете вака испадна. Инаку знам за патофиза, прочитав од вашите искуства. Обично сум јака за вакви работи, немам проблеми со одење на доктор кога треба, ама овие денови мислата ме отепа, не можам да се одлепам од кревет (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 18 Aug 2016, 21:29

Те уплашив безвеза. Не дека се чека со месеци, туку од ланскиот октомври ми закажаа контрола за овој септември. (smile) Јас пред некој месец сакав да си проверам ТСХ тука, ама кога ми кажаа кај матичниот дека треба прво кај интернист се откажав од тоа и решив да си чекам редовна контрола во септември. Се надевам дека кај тебе ќе оди брзо и дека наскоро ќе си многу подобро. (a2)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by ivvi<3 » 18 Aug 2016, 23:59

Дебора (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје”