Проблеми со тироидна жлезда

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 23 Apr 2016, 23:35

Не. Иако болки во коските се често присутни.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 25 Apr 2016, 02:43

здраво девојки таман се кренав пак паднав во депресија милион прашањА ми се вртат во галвата и цело време на мојава болес мислам и начинот како да се излечам немозам да се помирам со судбината. (sad1) Сакам да ве прашам процитав на интернет дека етаблетите левотуроксин сто ги пијам и што ке треба да ги пијам во наредните години мозеле да предизвикаат други заболуване ако дијабетис рак замастен црн дроб и други здраствени проблеми? и пак од памет се извадив мислам од ваа моја болес се ке изгубам сопругот не му убрнувам внимание немам воја за ништо а на секој маж му треба здрава жена а не вакава болна како мене и на секоје дете здрава мајка.Луге се умира од ваа болес мозаат ли да се појават тие попратни заболувања од тие хормони.Сакам и јас да да живеам нормален живот да го гледам како расте детето да доцекам внучиња сакав да имама керка за кога ке порасне да и бидам најдобра другарка а не да има болна мајка.Ви се извинувам што кога сум тажна вас ве замарам и цело време ве гнавам со прасања ама немам друг дома веке не смејам да првам мубат на мж му е преку глава од мојте болести (sad1) (grupna-gushka)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by milena15 » 25 Apr 2016, 09:28

Мислам дека претеруваш малку , од каде се тоа прочита. Па јас да ти кажам што се пиев и тоа од 22 години тогаш не да се исплашиш него...патем и јас веке од ноември пијам еутирокс и бремена сум и уште го пијам , и тоа тсх не ми ни беше нешто многу покачено, аамa решив да пијам со цел да забременам. Без страв и без читања по интернет.
Терапијата мора да се пие и тоа е тоа. Мораш да се навикнеш.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 25 Apr 2016, 10:53

Од еутироксот ништо од тоа наведено погоре не се добива. Се добива од нетретирана тироидна односно ако не ги пиеш апчињата и не одиш на контрола. Ама и тоа е 1 случај во 100, ако со години не е третирана. Ако земеш да читаш на интернет има усвет да фатиш.
И не не се умира! Тетка ми живееше 80 години, а беше од свои 30 со лекови и умре од старост.

Друго, нормална е депресијата и паничните напади односно блага анксиозност кај толку видоко тсх и затоа сега ти е целиот живот драма и се гледаш така црно. Како ќе се намалува тсхто ќе бидеш многу подобра и сама ќе си се караш за овие муабети.

Ако имаш преголем проблем со себе и не можеш да се справиш, не е срамота да појдеш на психолог. Ама тоа се ирационални стравови. (big-hug)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 26 Apr 2016, 22:00

Zdravo devojki moram na latinica od tel pisuvam nemozam da go smenam se izvinuvam Sega koga ke odam na kontrola vo sk kaj koj doktorda odam od kogo Ste najzadovolni pozdrav (grupna-gushka)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 02 May 2016, 14:02

Здрабо девојки веке 15 дена ги пијам апчињата психички сум добра сега па до кога ке видиме се надевам нема пак да паднам во депресија ама другите симптоми сеуште се тука особено заморот пет скали да качам се задишувам како стара баба имам 24 а се осекам како 70,немам енергија и тахихардијата уште ја имам.Девојки за колку време ке се изгубат симптомите? До денеска пиев по 25м 15 дене од утре почнувам по 50м 15 дена па на контрола.Поздрав (grupna-gushka)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 02 May 2016, 17:17

Девојки да не згрешив нешто да не ми се налутивте гледам никој не ми одговара или си рековте ваа психо многу депресивни постови објавува (laugh1) Ме интересира по колку време од кога почнавте да ги пиете апчињата имаше подобрување на симптомите? Девојки срекни велигденски празници многу здравје срека и успех во животот на сите кои слават.И извинете ми на депресивните постови нема да се повторат ке бидам јака и како викат она сто неможе да те убије може само посилен да те направи а ние жените сме како пиреј. Поздрав (grupna-gushka)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 02 May 2016, 20:01

Празници фатија, па сите на славење. (beer)

После три месеци бев подобра кога почнав со терапија, 50 па 75. После 6 недели почнав да ги осеќам промените.
Се е индивидуално ама хормон е не може за месец дена се да се среди. Ќе биде подобро, сигурна сум!

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 02 May 2016, 21:50

Јас подобрување почувствував релативно брзо (не се сеќавам точно за колку), ама додека се доведе во нормална граница хормонот поминаа неколку месеци.
Теона само трпеливо. Како што ти пиша Радост погоре депресијата и анксиозноста се дел од симптомите на тироидата. Пиј си ја терапијата, оди на контроли и ќе видиш дека ќе се среди и кај тебе. (big-hug)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 05 May 2016, 01:30

Здраво девојки фала ви на одговорите знаете да ме утешите и охрабрите.Кажете ми кај кој доктор еднокринолок одете на контроли оти мене ваа доза ми ја одреди интернис во велес а не еднокринолок а мислам дека најдобро дозата да ја одреди еднокринолок.За да знам кај да одем сега кога треба на направам контрола.И треба ли пред да одам на контрола на тсх да напрвам пауза два дена со апчињата? Поздрав (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Здравје”